| Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin dissertantı | |
UOT: 338.43, 339.5, 634.1
Məqalədə Azərbaycan Respublikasından ixrac edilən 5 əsas meyvəçilik məhsulu (xurma, fındıq, alma, gilas və şaftalı) üzərindən ixrac həcmi, dəyəri və qiyməti baxımından 2013-2022-ci illər üzrə təhlil aparılmış, həmin məhsulların dünya miqyasında ümumi ixrac meyilləri müəyyən edilmiş və müqayisələr həyata keçirilmişdir. Təhlil nəticəsində məhsulların ixrac trendi üzrə proqnozlar verilmişdir. Göstərilmişdir ki, araşdırılan məhsulların Azərbaycan Respublikasında istehsalı və ixracı tendensiyası növbəti 5 ildə artma istiqamətində davam edəcək. Qiymət baxımından isə gözlənilən ümumi dinamika pozitiv olsa da, qiymətlərin artım tempi zəifləyən tendensiya ilə gedəcək. Eyni zamanda, istehsalçılar və siyasət tənzimləyiciləri üçün ixrac miqdarının artdığı və ixrac qiymətinin sabit qaldığı şəraitə uyğun tövsiyələr irəli sürülmüşdür.